Ελληνική Δημοκρατία

Δ/νση Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας

Δομές Παροχής Βασικών Αγαθών

Κοινωνικού παντοπωλείου & Παροχής Συσσιτίου

Κάλεσμα προς τους κατοίκους του Δήμου Βύρωνα για συγκέντρωση τυποποιημένων ειδών γάλακτος μακράς διάρκειας  από Κοινωνικό Παντοπωλείο και Δομή Παροχής Συσσιτίου

Στο πλαίσιο της κοινωνικής πολιτικής, οι Δομές Παροχής Βασικών Αγαθών «Κοινωνικό Παντοπωλείο» & «Παροχής Συσσιτίου» του Δήμου Βύρωνα με αφορμή την παγκόσμια ημέρα Γάλακτος  στα Σχολεία που εορτάζεται κάθε χρόνο την τελευταία Τετάρτη του Σεπτεμβρίου (25 Σεπτεμβρίου, το 2019), με πρωτοβουλία του FAO, του οργανισμού του ΟΗΕ για τη γεωργία και τα τρόφιμα, συγκεντρώνουμε τυποποιημένα είδη γάλακτος μακράς διάρκειας, από τη δική σας κοινωνική προσφορά προκειμένου να καλύψουμε άμεσα ανάγκες νοικοκυριών με προτεραιότητα τις ευάλωτες οικογένειες με παιδιά που βρίσκονται σε λιγότερο ευνοϊκή θέση. Η συλλογή τυποποιημένων ειδών γάλακτος θα πραγματοποιηθεί  από 25-9 έως 25-10 από Δευτέρα έως Παρασκευή και ώρες 10:00πμ -16:00μμ στο χώρο της υπηρεσίας μας, Ιθώμης 6 (Αγορά Βύρωνα).

Στόχος μας είναι να αφυπνιστούν συνειδήσεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς απέναντι σε συνανθρώπους μας που χρήζουν βοήθειας και συμπαράστασης καθώς και να επισημάνουμε τη διατροφική αξία του γάλακτος για τις νεαρές ηλικίες και την ωφέλεια που προκύπτει για την υγεία των νεαρών παιδιών  μέσα από δράσεις ευαισθητοποίησης.

Οι κάτοικοι της περιοχής που θα προσέλθουν να προσφέρουν τρόφιμα θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν και να αποκομίσουν τη γνώση και την εμπειρία με ποιον τρόπο μπορούν να στηρίξουν το έργο που επιτελείται και αφορά όλους μας .

Κάθε προσφορά σας είναι πολύτιμη !!!

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να μη στερηθεί κανένα νοικοκυριό και κυρίως νεαρές ηλικίες που πλήττονται   το πολύτιμο για την διατροφή μας αγαθό .

Πληροφορίες επικοινωνίας:

Κοινωνικές Υπηρεσίες Δομών Παροχής Βασικών Αγαθών: Κοιν. Παντοπωλείο – Παροχή Συσσιτίου

Δ/νση: Ιθώμης 6, Βύρωνα

Τηλέφωνο: 210-7653054

Email: koin.pant@dimosbyrona.grkoin.sissitio@dimosbyrona.gr

Facebook: Κοινωνικό Παντοπωλείο – Παροχής Συσσιτίου Δήμου Βύρωνα

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Βύρωνα συμμετέχει στη δράση του Κοινωνικού Παντοπωλείου και Δομής Παροχής Συσσιτίου.

Μέχρι τις 18/10 η συλλογή τυποποιημένων ειδών γάλακτος θα πραγματοποιείται και στο σχολείο μας.

Συγκέντρωση τυποποιημένων ειδών γάλακτος μακράς διάρκειας